Sprzęgło samochodowe jest to element mechaniczny którego zadaniem jest połączenie wału napędzającego(czynnego) i napędzanego(biernego) w celu przekazania momentu obrotowego silnika samochodu. Innymi zadaniami sprzęgła jest tłumienie chwilowych przeciążeń przenoszonych z silnika na skrzynie biegów powstałych w momencie nieumiejętnego odpuszczania pedału sprzęgła, ułatwienie szybkiej zmiany biegów oraz startu samochodu, ochrona układu napędowego.

Najczęstszym występującym w pojazdach sprzęgłem jest sprzęgło główne, które znajduję się pomiędzy silnikiem a skrzynią biegów. Jednak można wyróżnić również inne typy sprzęgła samochodowego jak wiskotyczne. jednokierunkowe, haldex, zębate itp.

Sprzęgło główne w samochodzie to sprzęgło cierne tarczowe, które można podzielić na jednotarczowe, dwutarczowe, wielotarczowe, podwójne. W skład budowy sprzęgła tarczowego wchodzi tarcza, docisk i łożysko. Docisk sprzęgła odpowiedzialny jest za zapewnienie odpowiedniego docisku tarczy, potrzebnego do jego włączenia, natomiast łożysko pozwala na swobodny obrót tarcz sprzęgłowych.

Siła docisku tarczy może być wzmocniona przez zastosowanie dodatkowych ciężarków umieszczonych na obwodzie tarczy, które powodują wzrost siły odśrodkowej. Tarcza zachowuje się wtedy jak żyroskop, który uniemożliwia przechył i drgania tarczy. Sprzęgło to nazywane jest sprzęgłem półodśrodkowym. Inną i podobną odmianą sprzęgła jest sprzęgło odśrodkowe, które zastosowane jest w automatycznych skrzyniach biegów.
Tarcza sprzęgła może być umieszczona w oleju (sprzęgło mokre) lub działać bez niego (sprzęgło suche). W przypadku sprzęgła mokrego jest to sprzęgło wielotarczowe.

Wyłączanie sprzęgła przy przełączaniu biegów ma na celu zmniejszenie uderzeń między kołami zębatymi skrzyni biegów i wyeliminowanie zgrzytów. Wyłączanie sprzęgła odbywa się przez naciśnięcie pedału znajdującego się pod lewą stopą kierowcy. Uzyskuje się wówczas rozłączenie silnika i skrzyni biegów; silnik nie napędza wtedy samochodu. Zwalniając nacisk na pedał włączamy sprzęgło i w ten sposób łączymy silnik ze skrzynią biegów.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
Sprzęgła, 10.0 out of 10 based on 1 rating
Dodał: , w Części. Dnia 11 grudnia 2012