Rozrusznik samochodowy to nic innego jak niewielkich rozmiarów silnik elektryczny. Jego zadaniem jest uruchomienie silnika w naszym samochodzie. Sam rozrusznik nie jest zbyt skomplikowany, jednak warto pamiętać o tym, że jest on podzespołem bardzo intensywnie eksploatowanym, a jednocześnie bardzo ważnym. Bez prawidłowo działającego rozrusznika prawdopodobnie nie uruchomimy silnika naszego pojazdu.

Za co odpowiada rozrusznik w samochodzie?

Tak jak już wspomnieliśmy, rozrusznik samochodowy odpowiada za uruchomienie silnika spalinowego w naszym samochodzie. Rozrusznik jest połączony z wałem korbowym silnika i po przekręceniu kluczyka zostaje on uruchomiony. Jego obrót zaczyna wprawiać w ruch także elementy silnika, dzięki czemu może on rozpocząć swoją pracę. Wspominaliśmy również, że rozrusznik nie jest zbyt złożonym podzespołem. Składa się bowiem z obudowy, mechanizmu sprzęgającego, wirnika, cewki stojana, szczotek oraz elektromagnesu załączającego. Zatem skoro ustaliliśmy za co odpowiada rozrusznik silnika w naszym samochodzie, śmiało możemy przejść dalej.

Jakie są usterki rozruszników samochodowych?

Zużyty lub uszkodzony rozrusznik może skutecznie utrudnić nam uruchomienie naszego samochodu. Rolą każdego kierowcy jest stałe monitorowanie wydajności oraz pracy rozrusznika. Większość usterek związanych z tym podzespołem może wystąpić w zimie. Podczas gdy nasz akumulator jest znacznie osłabiony przez niskie temperatury, a silnik potrzebuje więcej czasu by się odpowiednio rozgrzać to kluczowym staje się prawidłowe działanie rozrusznika. Jego awaria niekoniecznie musi objawiać się brakiem reakcji na przekręcenie kluczyka, ale także mniej wydajne działanie. Oprócz tego rozrusznik może nas informować o awarii za pomocą takich objawów jak: brak reakcji na kluczyk, ale pojawia się metaliczny dźwięk, rozrusznik działa, ale nie obraca wałem korbowym, rozrusznik kręci się zbyt wolno, hałasuje podczas działania lub nie wyłącza się po uruchomieniu silnika. Są to najbardziej typowe i najczęściej spotykane usterki rozrusznika z jakimi możemy się spotkać użytkując nasz samochód.

Jak diagnozować awarie rozrusznika samochodowego?

Diagnostyka problemów z rozrusznikiem powinna zostać podzielona na dwa etapy. Pierwszy powinien obejmować sprawdzenie akumulatora i alternatora, ponieważ problem z uruchomieniem samochodu może wynikać z braku odpowiedniego prądu. W następnym kroku warto również sprawdzić czy immobilizer oraz stacyjka działają prawidłowo. Jeśli te elementy zakwalifikujemy jako sprawne, to należy przejść do wymontowania akumulatora i sprawdzenia stanu jego poszczególnych elementów. Tutaj warto zwrócić szczególną uwagę na bendiks, szczotki oraz łożysko. Są to elementy, które są najbardziej narażone i zarazem podatne na zużycie.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Dodał: , w Części. Dnia 2 lutego 2021