Kia Venga to jeden z najmniejszych samochodów w ofercie producenta. Jest to 5-drzwiowy hatchback o rozmiarach subkompaktowego minivana produkowany od 2009 roku, a na Polskim rynku zaistniała rok później. W gamie modeli Kia jest plasowana pomiędzy modelem Rio a Cee’d.

Budowa Vengi to połączenie małego miejskiego samochodu z rodzinnym vanem. Te dwie z pozoru przeciwstawne cechy sprawiają, że przy dość małych wymiarach nadwozia, mamy sporą przestrzeń w kabinie. Takie rozwiązanie od kilku lat cieszy się rosnącym zainteresowaniem wśród kierowców. Od początku roku  zarejestrowano w Polsce ponad 4.000 szt.

Wymiary samochodu to 4068 mm długości i 1765 mm szerokości, dając jej miejsce wśród miejskich samochodów klasy B. Obecnie jej głównymi konkurentami jest Skoda Fabia, Fiat Grande Punto czy Opel Corsa.

Jednobryłowe nadwozie oraz jego charakterystyczne linie są na tyle uniwersalne i wyraziste,  że ich popularność przetrwa jeszcze kilka dobrych lat. Nad masywnym przednim zderzakiem umiejscowiono wąski wlot powietrza stosowany w najnowszych modelach Kia. Krótki przód, skośne reflektory oraz duża przednia szyba sprawiają, że samochód ma zwartą i dynamiczną sylwetkę. Tył samochodu bardo przypomina ten z dużo większego modelu Sportage, przez co wygląda on bardzo masywnie.

We wnętrzu samochodu od razu można zauważyć iż jest ono bardzo przestronne, które potęguje wysokie nadwozie. Wysokie fotele samochodu ułatwiają wsiadanie do niego, oraz poprawiają widoczność podczas jazdy. Fotele są bardzo dobrze wyprofilowane i wygodne. Nowa, trójramienna kierownica z metalicznymi dodatkami posiada regulację w dwóch kierunkach. Zegary są umieszczone w trzech chromowanych tubach, a wszystkie przyciski są dobrze rozmieszczone, pozwalając na intuicyjną obsługę. We wnętrzu można znaleźć bardzo dużo praktycznych schowków, takich jak schowek przed pasażerem, , pojemnik między fotelami oraz kieszenie w drzwiach z miejscem na duże butelki.

Kia Venga może być wyposażona w benzynowe lub wysokoprężne silniki o pojemnościach 1,4 i 1.6 litra. Dzięki bezpośredniemu wtryskowi i zmiennym fazom rozrządu, silnik o mocy 1,4 dysponuje mocą 90 KM  momentem 137 Nm (od 4 000 obr/min). Pozwala to osiągnąć 100 km/h w 13 sekund, pozwalając na bezproblemowa poruszanie się kierowcy zarówno w mieście jak i trasie. Średnie  spalanie w cyklu mieszanym wyniosło poniżej 8 litrów na 100 km.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Dodał: , w Kia, Samochody. Dnia 17 grudnia 2012