Historia marki KIA jest wzorcowym wręcz przykładem na to, w jaki sposób rozwijały się koncerny motoryzacyjne na całym świecie. Początkowo produkując rowery, z czasem KIA przestawiła się na motocykle i nieskomplikowane pojazdy silnikowe. Obecnie ta południowokoreańska marka jest jednym z najważniejszych i najwyżej cenionych producentów samochodów na świecie.

Od rowerów do samochodów

Wszystko zaczęło się w roku 1944, kiedy swoją działalność rozpoczęła firma Kyungsung Industrial Co. Początkowo jej głównym profilem była ręczna produkcja części rowerowych oraz rur stalowych. Pierwszy samodzielnie wyprodukowany rower przez firmę już przemianowaną na KIA Industries powstał w 1951, a skuter w 1957.

Rok 1957 jest bardzo ważny w historii marki KIA również ze względu na otwarcie wówczas nowej, dużo większej fabryki.

Po kolejnych czterech latach doświadczeń z coraz bardziej zaawansowanymi konstrukcjami, KIA Industries wypuściła swój pierwszy motocykl – model C-180. Następnym krokiem była produkcja trójkołowych pojazdów dostawczych, takich jak K-360, T-1500, T-2000 oraz T-600. Oprócz pojazdów silnikowych, powstawały również części zamienne do KIA, które początkowo znajdowały nabywców wyłącznie na Półwyspie Koreańskim.

Własny silnik i współpraca ze światowymi markami

Krokiem milowym dla marki KIA okazał się – jak i w przypadku wielu innych producentów aut na całym świecie – pierwszy, w pełni samodzielnie skonstruowany silnik. Zaraz po jego premierze z taśmy produkcyjnych KIA schodzi pierwszy pojazd czterokołowy – słynna ciężarówka Titan E-2000. W powstałej dwa lata później – w 1973 roku – fabryce KIA rozpoczyna masową produkcję silników benzynowych własnej konstrukcji, jednak niedostatki zaplecza naukowo-technologicznego zmuszają zarząd do podjęcia współpracy z innymi markami azjatyckimi i nie tylko. W ten sposób zaczęła powstawać Mazda Birsa w dwóch wersjach konstrukcyjnych (sedan i pickup), a także modele na licencji Peugeota oraz Fiata. Współpraca z oboma europejskimi potentatami przyniosła nie tylko koreańskie wersje Peugeota 604 i Fiata 132, ale też zapewniła inżynierom i konstruktorom KIA ogromne doświadczenie pogłębiane dodatkowo przez stałą współpracę z Mazdą i Fordem.

Ogromne przyśpieszenie rozwoju marki przyszło wraz z latami osiemdziesiątymi. Kolejne modele samochodów zaczęły powstawać praktycznie każdego roku. W latach 90-tych zmienia się nazwa firmy na Kia Motors Corporation i rozpoczyna się masowy eksport aut na rynek amerykański i europejski. Do Polski Kia oficjalnie zawitała w 1995 roku, otwierając tu swoje przedstawicielstwo.

VN:D [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
Kia – krótka historia marki, 10.0 out of 10 based on 1 rating
Dodał: , w Artykuły. Dnia 22 marca 2018