Hyundai, Daewoo czy Kia –– w niemal każdym nowym koreańskim samochodzie fabrycznie montowane są hamulce tarczowe. Prawie całkowicie wyparły one powszechnie stosowane kiedyś modele bębnowe. Na czym polega fenomen technologii tarczowej? Dlaczego stała się ona tak powszechna? Jak działają klocki i tarcze hamulcowe?

Fenomen hamulców tarczowych

Dzisiaj konstruktorzy są zgodni, że hamulce tarczowe nie mają sobie równych w zasadzie w przypadku każdego rodzaju samochodów. Jednak nie zawsze tak było. Co prawda wynalezienie tego typu hamulców niemal od razu uznane zostało za wydarzenie epokowe, jednak dopiero po kilkudziesięciu latach zaczęto je montować w samochodach osobowych. Początkowo uważano, że montowanie ich w pojazdach do jazdy miejskiej nie ma większego sensu. Dlatego też tarcze hamulcowe początkowo pojawiały się jedynie w samochodach rajdowych. Chcąc zapoznać siez historią hamulców tarczowych i z ich drogą do obecnej popularności, warto przeczytać ten artykuł https://www.centrumhamulcowe24.pl/niezastapione-hamulce-tarczowe.

Działanie hamulców tarczowych

Mechanizm działania hamulców tarczowych jest stosunkowo prosty. Najważniejsze elementy układu to w tym przypadku klocki hamulcowe i tarcze hamulcowe. Części te ściśle ze sobą współpracują. Za sprawą dociskania klocków do powierzchni tarczy dochodzi do spowolnienia ruchu koła, a w konsekwencji do zwolnienia tempa jazdy lub też całkowitego zatrzymania pojazdu.

Ażeby klocki zostały dociśnięte do tarczy, kierowca wciska pedał hamulca. Dzięki temu wzrasta ciśnienie płynu hamulcowego, który doprowadza do ruchu zacisku. Zadaniem zacisku jest natomiast poruszenie klocków hamulcowych, które zostają dociśnięte do powierzchni tarczy. Im mocniej wciśnięty zostanie pedał gazu, tym bardziej wzrasta poziom ciśnienia płynu hamulcowego. W efekcie klocki zostają mocniej dociśnięte do tarcz i hamowanie staje się bardziej gwałtowne. Więcej informacji na temat działania hamulców tarczowych znaleźć można w artykułach dostępnych na stronie: www.centrumhamulcowe24.pl.

Skąd popularność hamulców tarczowych?

Obecnie hamulce tarczowe są powszechnie stosowane z tego względu, iż wykazują się doskonałą efektywnością działania. Istotna jest także szybkość działania. Rzecz w tym, iż hamulce tarczowe gwarantują krótszą drogę hamowania niż starszego typu modele bębnowe. Warto jednak zaznaczyć, że ta skuteczność jest również zależna od jakości klocków. Koreańscy producenci słyną z solidności i najwyższej klasy części samochodowych. Jednak w przypadku zamienników, nie zawsze hamulce tarczowe spełniają oczekiwania kierowców.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Dodał: , w Części. Dnia 15 lipca 2020