Tico to najmniejszy model samochodu oferowany przez koncern Daewoo. Praktyczny i oszczędny – szybko zyskał sporą popularność na polskim rynku.

Pojazd doskonale sprowadza się w przypadku jazdy miejskiej, ze względu na niewielkie wymiary – łatwo znaleźć miejsce do zaparkowana oraz przecisnąć się na zakorkowanych ulicach. Wyposażony jest w niezwykle dynamiczny i mało awaryjny, trzycylindrowy silnik, zużywając przy tym dość mało paliwa. Kłopoty może sprawiać jedynie dosyć skomplikowany gaźnik, urządzenie rozruchowe oraz pompy wody, które stanowią jeden z najczęściej wymienianych elementów, ze względu na fakt, że te oryginalne przepuszczają znaczne ilości oleju. Problematyczne są także korozje – szczególnie koroduje układ wydechowy oraz przewody zasilające silnik w paliwo.

Zawieszenie jest wytrzymałe jednak stosunkowo delikatne, podobnie jest w przypadku karoserii, która niestety szybko ulega korozji. Najczęściej korodują okolice anteny, spody drzwi oraz podszybie, mocowanie wahaczy i drążek reakcyjny. Dosyć niedbałe lakierowanie jest przyczyną nieestetycznych odprysków na zderzakach. Z powodu stosunkowo niskiego umocowania często koroduje także linka sprzęgła. Ponadto często dźwignia sprzęgła zapieka się powodując trudności z powrotem pedału sprzęgła po zwolnieniu nacisku.

Charakterystycznym elementem Tico jest także bardzo niski pedał hamulca, spowodowany nieodpowiednią regulacja tylnych szczęk. Często regulatory te nie działają prawidłowo i są zapieczone. Podobnie jest w przypadku cylinderków. Ponadto także przewody hamulcowe ulegają silnym korozjom.

Jazda samochodem jest dynamiczna, co stanowi dużą zaletę szczególnie w miastach. Pomimo braku wspomagania układ kierowniczy pracuje lekko a podwozie cicho. Zaletą jest także bardzo mała średnia zawracania.

Jedną natomiast z największych wad pojazdu jest niski poziom bezpieczeństwa. Brak jest takiego wyposażenia jak ABS, poduszka powietrzna czy kontrolowane strefy zgniotu a niezwykle miękka blacha stanowi dodatkowe zagrożenie w przypadku wypadku czy kolizji.

Samochód nie jest pozbawiony wad jednak dla amatorów miejskiej jazdy, którzy nie wyciągają na trasie dużych prędkości, ten praktyczny i zwrotny pojazd może okazać się idealnym rozwiązaniem.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
Daewoo Tico, 10.0 out of 10 based on 1 rating
Dodał: , w Daewoo. Dnia 29 listopada 2012